انواع تجهیزات ورزشی | معرفی تجهیزات ورزشی

  • نویسنده : لوازم ورزشی
  • شنبه 16 اسفند 1399
  • 0 کامنت

انواع تجهیزات ورزشی

تجهیزات ورزشی که به آنها کالاهای ورزشی نیز می گویند ، ابزارها ، مواد ، پوشاک و وسایل مورد استفاده برای رقابت در یک ورزش است و بستگی به نوع ورزش دارد. این وسایل از توپ ، تور و تجهیزاتی مانند کلاه ایمنی هستند. از تجهیزات ورزشی می توان به عنوان ابزار محافظتی یا ابزاری که برای کمک به ورزشکاران در این ورزش استفاده می شود ، استفاده کرد. با گذشت زمان ، تجهیزات ورزشی پیشرفت چشم گیری داشته اند زیرا افرادی که  با سرعت وقدرت(فوتبال آمریکایی) سروکار دارند برای جلوگیری از آسیب دیدگی به تجهیزات دفاعی بیشتری نیاز خواهند داشت. تنوع در تجهیزات ورزشی بسیار بالاست مانند:

توپ ها

توپ در بعضی از ورزش ها کاربرد بسیاری دارد. یک توپ ورزشی به صورت گرد است  ولی دربعضی ازمسابقات مانند: فوتبال آمریکا ، بیس بال و بسکتبال شکل و اندازه ی آنها نیز متفاوت است و اینکه اسم های بعضی از توپ ها نیز متفاوت اند مانند: توپ کریکت ، توپ گلف ، توپ لاکراس یا واترپلو.

دیسک های پرواز

دیسک های پرنده برای بازی های مختلف مانند سبک آزاد ، گلف دیسک مورد استفاده قرار میگیرند.

تورها

از تور ها برای تنیس ، والیبال ، فوتبال ، بسکتبال ، هاکی و بدمینتون استفاده می شود. از انواع مختلف تور برای انواع ماهیگیری استفاده می شود.

راکت

راکت برای ورزشهایی مانند تنیس ، اسکواش و بدمینتون استفاده می شود.

میله و تکل

میله های ماهیگیری و وسایل ماهیگیری در درجه اول برای ماهیگیری و ماهیگیری ورزشی مورد استفاده قرار میگیرند.

معرفی تجهیزات ورزشی

چوب

از چوب ها برای ورزش هایی مانند هاکی و لاکراس و بیس بال و کریکت استفاده می شود.

ویکت و پایه

از ویکت و توپ در کریکت و از پایه در بیس بال استفاده می شود.

تجهیزات آموزشی

به عنوان مثال برای تجهیزات تمرینی می توان به توپهای سوئیس ، وزنه ها ، میله های چانه زنی ، تجهیزات سالن ورزشی اشاره کرد. همچنین تجهیزات محافظتی مانند کمربندهای وزنه برداری و پیراهن نیمکت برای تمرین با وزنه و وزنه برداری.

تجهیزات ویژه ورزشی

تجهیزات ویژه ورزشی ، وسایلی است که معمولاً ورزشکاران با توجه به نیازها یا خواسته ای دارند آن را به طن می کنند.

تاریخچه و توسعه ورزش

از نظر تاریخی بسیاری از ورزش ها تجهیزات ورزشی خود را به مرور زمان توسعه داده اند. به عنوان مثال ، استفاده ازتجهیزات یک فوتبال در چین باستان  بین سالهای 225 قبل از میلاد و 220 میلادی برمی گردد. از آنجا که فوتبال همچنان محبوب ترین ورزش در قرن 21 است ، مواد توپ در طول قرن ها کاملاً تغییر پیدا کرده اند و ساخته شده از پوست حیوانات گرفته تا پوشیده شده با چند لایه پلی استر یا پنبه.

با پیشرفت صنعت تجهیزات ورزشی ، عملکرد ورزشکاران نیز بهبود می یابد. این امر به این دلیل است که تجهیزات از کارآیی ، سبکتر و قوی تری برخوردار می باشند و با ایجاد یک سیستم بیو مکانیکی ، با ورزشکار تعامل برقرار می کنند.