مقایسه PS5 دیجیتال و دیسک خور

  • نویسنده : PS5
  • شنبه 16 اسفند 1399
  • 0 کامنت

پلی استیشن 5 دیسک خور VS. پلی استیشن 5 دیجیتال

طبق اخبار حاجی گیم شرکت محبوب و بی نظیر سونی بعد از ps4 که ان را در سه مدل پرو اسلیم و معمولی عرضه کرد و بسیار هم درخشید قصد دارد کنسول نسل نهمی خود یعنی ps5 را در دو نسخه دیجیتالی و نسخه دیسک خور رو نمایی کند و این کنسول قدرتمند خود را وارد بازار کند.

پلی استیشن-5

ظاهر پلی استیشن 5 به چه صورت است؟

پلی استیشن ۵ فعلا در مدلی با رنگ غالب سفید طراحی شده است قسمت‌های کناری کنسول کاملا سفید رنگ هستند و در وسط آن‌ها قسمتی مشکی‌رنگ هم به چشم میخورد که در زمان روشن بودن کنسول نوار باریکی از نور آبی رنگ هم در طرفین این قسمت دیده می‌شود پلی استیشن 5 سه پورت USB-A دارد که یک عدد از آن‌ها در قسمت جلوی کنسول و دو عدد دیگر هم در پشت آن قرار دارند. همینطور یک پورت USB-C هم در قسمت جلوی کنسول تعبیه شده و پورت LAN و HDMI هم در پشت کنسول قرار دارند. در ضمن  مدل دیجیتال که فاقد دیسک درایو است، باریک‌تر از مدل فیزیکی است.

تفاوت نسخه دیجیتال با نسخه دیسک خور

سونی اولین‌بار خرداد امسال و در رویدادی که هدفش معرفی بازی‌های کنسول بود رسما از ظاهر پلی استیشن 5 رونمایی کرد. پلی استیشن 5 در دو مدل معمولی و دیجیتالی رونمایی شد که تنها تفاوت آن‌ها به پشتیبانی از دیسک‌های فیزیکی مربوط می‌شود و درحالی‌که دارندگان مدل معمولی امکان تجربه بازی‌های فیزیکی را خواهند داشت مدل دیجیتال فاقد این ویژگی خواهد بود و به همین دلیل قیمت پایین‌تری هم خواهد داشت.

این دو دستگاه از نظر مشخصات مشابه یکدیگراند  هر دو دارای SSD فوق سریع و گرافیک یکسان هستند به طورکلی سه تفاوت اساسی میان این دو نسخه از PS5 وجود دارد.

دیسک درایو

اولین و اصلی‌ترین تفاوت میان نسخه معمولی و دیجیتال درایو دیسک آن است همانطور که از نام PS5 Digital Edition مشخص است این دستگاه فاقد دیسک خوان خواهد بود این نسخه 100 درصد دیجیتال است یعنی بازی‌هایی که درون دیسک‌ها قرار دارند به هیچ وجه با این دستگاه سازگار نخواهند بود برای نسخه دیجیتال کاربران باید تمام بازی‌ها را به صورت آنلاین دریافت کرده یا از طریق انتقال داده بر روی حافظه آن بازی‌ها را به صورت مستقیم نصب کنید.

طراحی

طبیعتا باوجود در دیسک در یک نسخه و عدم وجود آن در نسخه دیگر طراحی این دو نسخه متفاوت خواهد بود. نسخه معمولی(دارای دیسک‌خوان) دارای یک برآمدگی جزئی در یک سمت خود است. اما نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 طراحی باریک‌تر و البته متقارنی دارد.

مقایسه PS5 دیجیتال و دیسک خور

کدام کنسول PS5 انتخاب بهتری است؟

 طبق نظر حاجی گیم هر دو نسخه Standard PS5 و PS5 Digital Edition فوق ‌العاده است اما اگر قصد خرید یکی از این کنسول‌ها را دارید،بهتر است که با مزایای آنها آشنا شوید.

مزایای نسخه دیسک خور:

به نظر حاجی گیم اگر شما از آن دسته از افرادی هستید به خریداری دیسک‎های اوریجینال علاقه دارید PS5 استاندارد انتخاب بهتری برای شما است. همچنین اگر دیسک بازی‌های PS4 را در اختیار دارید و می‌خواهید که با به بازار آمدن PS5، کنسول خود را ارتقاء دهید نسخه معمولی برای شما بهتر است. در غیر این صورت از آنجاییکه این دیسک‌ها کاربردی برای نسخه دیجیتال PS5 ندارند پولی که صرف خرید آنها کرده‌اید حیف خواهد شد.

نکته مثبت دیگر خرید پلی استیشن معمولی اینست که شما از طریق آن می‌توانید دیسک‌های Ultra HD Blu-ray را نیز تماشا کنید در کنار این مورد با در نظر گرفتن سرعت اینترنت شاید خرید دیسک بازی‌ها به جای دانلود آن کار راحت‌تری به نظر آیند آن هم با در نظر گرفتن اینکه بازی‌ها در نسل آینده کنسول پلی استیشن حجم بسیاری بیشتری خواهند داشت.

PS5 معمولی احتمالاً برای شما گران‌تر تمام خواهد شد اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که به جمع‌آوری دیسک بازی‌ها علاقمندند و هنوز آماده نسخه دیجیتال نشده‌اید این هزینه بیشتر ارزش آن را دارد.

پلی استیشن 5 دیسک خور

مزایای نسخه دیجیتال

خرید نسخه دیجیتال به معنای آنست که شما باید بازی‌ها را به صورت دیجیتال خریداری کنید. این نسخه احتمالاً چیزی در حدود 50 تا 100 دلار ارزان‌تر از نسخه معمولی خواهد بود.

اگر کنسول PS4 دارید و بازی‌های شما نسخه دیجیتال است سونی تأیید کرده که شما می‌توانید این بازی‌ها را به نسخه دیجیتال کنسول PS5 نیز منتقل کنید. بسته به اینکه چه تعداد بازی دانلود می‌کنید می‌توانید از SSD این کنسول با ظرفیت 825 گیگابایتی استفاده کنید. البته امکان افزایش SSD برای آن در نظر گرفته شده است. باوجود آنکه هنوز مشخص نیست این اضافه کردن حافظه چه هزینه‌ای بر روی دست کاربر خواهد گذاشت اما این می‌تواند قیمت کنسول نسخه دیجیتال را هم قیمت با نسخه معمولی هم اندازه و حتی گران‌تر از آن کند.

در هر حال اگر سرعت اینترنت خوبی دارید و بازی‌ها را به صورت دیجیتال خریداری می‌کنید  نسخه دیجیتال PS5 انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

پلی استیشن 5 دیجیتال


با تمام گفته ها و راهنمایی های حاجی گیم دیگر انتخاب با شماست.