معرفی بازی های رومیزی یا بردگیم | دسته بندی بردگیم

  • نویسنده : بردگیم و بازی های دورهمی
  • شنبه 23 اسفند 1399
  • 0 کامنت

معرفی بازی های رومیزی یا بردگیم

بازی های رومیزی به طور سنتی زیر مجموعه بازی های جمعی است که طبق یک سری قوانین، شمارنده ها یا قطعاتی را که روی یک سطح یا "صفحه" از قبل مشخص شده قرار می گیرند ، در بر می گیرند. با این حال ، به زبان عرفی ، یک بازی روی صفحه لزوماً نباید یک صفحه فیزیکی داشته باشد. برخی از بازی ها مبتنی بر استراتژی خالص هستند ، اما بسیاری از آنها دارای یک عنصر شانس  و برخی کاملاً اتفاقی و فاقد عنصر مهارت هستند. بازی ها معمولاً هدفی دارند که هدف آن بازیکن است. بازی های تخته ای اولیه نبرد بین دو ارتش را نشان می دهد و بیشتر بازی های رومیزی مدرن هنوز بر اساس شکست دادن حریفان از نظر شمارنده ، موقعیت برنده یا تعهد امتیازات است.

بازی های رومیزی در اروپا سنتی دیرینه دارند. قدیمی ترین سوابق مربوط به بازی های تخته ای در اروپا به ایلیاد هومر (که در قرن 8 قبل از میلاد نوشته شده است) باز میگردد.

بردگیم یا همان بازی رومیزی شامل مهره‌ها، کارت‌ها یا ژتون‌هایی می‌شود که طبق قوانین مشخص، بر روی همان برد که از پیش طراحی شده ، چیده یا جا به جا می‌شوند. این بازی‌ها جمعی بوده و معمولا قابل بازی برای ۲ تا ۷ نفر و گاهی هم بیشتر هستند. بعضی از این بازی‌ها استراتژیک، بعضی دیگر بر پایه‌ی شانس و بعضی نیازمند دو المان شانس و مهارت (دیپلماسی!) هستند. معمولا برای بازی‌های رومیزی هدف مشخصی تعریف می‌شود که بازیکنان سعی دارند به آن هدف برسند. هدف اصلی بسیاری از بازی‌های مدرن، شکست دادن مخالفان، حفظ موقعیت و جمع آوری امتیاز بوده وخواهد بود.

بردگیم

دسته‌بندی بازی‌های رومیزی

دسته‌ اول: بازی‌های استراتژیک

این بازی‌ها معمولا داستانی برای معرفی ندارن. اما دارای قوانین مشخصی هستند. مانند بازی‌ شطرنج این بازی‌ها به بازی‌های استراتژی مطلق معروفند و طرفداران زیاد و مخصوص به خود را دارند.

دسته‌ دوم: بازی‌های استنباطی یا معمایی

این بازی ها نیاز مبرم به تجزیه و تحلیل دارند. احتمالا در این دسته از بازی‌های رومیزی قرار است معمای قتلی را کشف کنید. شاید هم قرار باشد آینده ی خاندان خود را پیش بینی کنید! بازی‌هایی مثل (درایو بن بست) در این دسته قرار میگیرد.

دسته‌ سوم: بازی‌های آموزشی

با انجام این دسته از بازی ها شما متوجه می‌شوید که یاد گرفتن هم می‌تواند کار لذت بخش و جذابی باشد! مخاطب بسیاری از بازی‌های آموزشی کودکان هستند. بازیی مثل سلطنت  از نوع آموزشی می باشند.

دسته‌ چهارم: بازی‌های تعاملی

اگرخودتان را شخصیتی مبارزه طلبی میبینید ، این دسته از بازی‌ها انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. در این بازی‌ها شما تیمی تشکیل می‌دهید و مقابل خود بردگیم یا مقابل دوستانتان بازی می‌کنید. تعداد زیادی از بازی‌های رومیزی را می‌توان در این ژانر قرار داد. بازی‌هایی مثل: جزیره ممنوع و پاندمیک و میراث

دسته‌ پنجم: بازی‌های مخصوص مهمانی و دورهمی

این دسته از بردگیم‌ها به صورت گروهی و با افراد زیاد بازی می‌شوند. هیچ داستانی ندارند. برای برنده شدن کافی است تا قوانین را بدانید و اندکی دقت به خرج دهید. این ژانر بازی، انتخابی عالی برای مهمانی های شما خواهد بود. بازی‌هایی مثل جنگا، تابو و تیزبین در این دسته جای میگیرند.

دسته‌ ششم: بازی‌های جنگی

همانطور که از نام این بازی‌ها پیداست، جنگی رومیزی برای شما در راه است! برای این نوع بازی‌ها لازم است استراتژی خود را تعیین کنید. برای مثال بردگیم از بهترین های این ژانر بازی تاج و تخت است و شما در این بازی قرار است خاندان های مهم را کنترل یا با خود همراه بکنید. اغلب بازی‌های این ژانر، به عنوان بازی‌های استراتژیک نیز شناخته شده است.


بردگیم ایرانی